Den Země 19.4.2024 FOTOREPORT

V kouzelném areálu plném zeleně v těsné blízkosti Louckého kláštera a řeky Dyje se konal Den Země. Tuto událost plnou zábavy, vzrušení a edukace pořádaly Městské lesy Znojmo pod záštitou města Znojma již podeváté.

Hlavním cílem této akce bylo podpořit zájem o přírodu u dětí i dospělých a zvýšit jejich přírodovědnou gramotnost. Různorodý program nabízel mnoho aktivit pro všechny věkové kategorie, od sázení stromků a poznávání různých druhů dřevin a lesní zvěře až po tvoření masek lesních zvířátek, stavbu věže ze dřeva, malování na keramiku, lov zajíců, fyzikální pokusy, poznávačku ryb či ukázku dravců.

V dopoledních hodinách se akce zúčastnily školy, které se zapojily do různých vzdělávacích aktivit. Odpoledne pak mířila akce k široké veřejnosti, která si mohla vyzkoušet kromě jiného třeba i řezání dřeva „břichatkou“ a opékat špekáčky. Celkem se akce zúčastnilo přibližně 1500 návštěvníků, což svědčí o velkém zájmu o ochranu přírody a ekologii.

Jedním z nezapomenutelných prvků tohoto dne byla lanovka pro děti, která se stala největším tahákem, a živá zvířátka, která okouzlila všechny účastníky. Edukační materiály o lese od Inspirace z hájovny byly příjemným překvapením zejména pro pedagogy. Aprílové počasí, které nám přineslo všechny možné varianty – slunce, vítr, déšť, kroupy a dokonce i duhu, vytvořilo dojemné kulisy pro tuto událost.

Atmosféru akce dotvářel trubač hrou na lesnici, který svým mistrovským hraním vtiskl události ještě více kouzla, stejně jako hudební vystoupení sboru Zpěvokol a Sedmihlásek pod vedením Kristíny Šimegové.

Návštěvníci měli možnost zakoupit ručně vyráběné výrobky ze dřeva, recyklovaných materiálů, kamínků, ale i třeba ručně háčkované košíky a další originální předměty, které byly vytvořeny s láskou a péčí o naši přírodu.

Součástí akce bylo také vyhlášení vítězů 4.ročníku výtvarné soutěže „Les nás baví“, kde děti předvedly svůj talent a lásku k přírodě ve formě výtvarných děl.

Devátý ročník Dne Země nejen navázal na dlouholetou tradici, ale také přinesl nové zážitky a poznání pro všechny účastníky. Děkujeme všem, kteří se přišli s námi radovat a oslavovat krásy naší planety.

Obrovský dík patří všem, kteří šli s námi do toho: město Znojmo, Městská knihovna Znojmo, Jihomoravské muzeum ve Znojmě, NP Podyjí a paní Svatava Holubová, Policie České republiky, Pavel Bojanovský (včely), Keramia Únanov, háčkování od Jůlie, LČR Znojmo, Dřevo Dvořák, sokolník František Miroš, Svobodovi (domácí mazlíčci), stromolezec Karel Bartoň, Kristína Šimegová a sbor Sedmihlásek a Zpěvokol, Rybářství Pohořelice, Stanislava Šejblová a Inspirace z hájovny, Vida!, Charita Znojmo, trubač Jaroslav Šíma, Michaela Janíčková, Ekokom, Střední zdravotnická škola Znojmo a Camp Znojmo.